galeria zdjeć 

     

Wernisaż wystawy Rafała Huczka

13 listopada w "Galerii pod Basztą" odbył się wernisaż wystawy malarstwa olejnego Pana Rafała Huczka.

Rafał Huczek urodził się w 1983 roku, mieszka w Nowej Wsi obok Kęt. W 2010 roku ukończył „College of Art”. Tematyką jego dzieł są często przedstawienia sytuacji z głębokich zakamarków wyobraźni, inspiracją dla jego obrazów sztalugowych najczęściej jest otaczający świat widziany z perspektywy artysty gdzie bardzo ważne są nie tylko walory wizualne ale także uczucia. Jego ulubioną techniką jest malarstwo olejne. Nie zamyka się w jednej tematyce, co widać w różnorodności prac artysty. Nie boi się także eksperymentów. Malarstwo jest dla niego ciągłym poszukiwaniem czegoś nowego, poznawaniem świata jak też wyrażaniem siebie poprzez twórczość. Ważniejsze cykle prac malarskich: Samotność istot nieskończonych - zapoczątkowany w 2011 roku, Sierpniowe pola – zapoczątkowany w 2012 roku, Miejsca dzikie i magiczne - zapoczątkowany w 2012. 

 

                                       WYWIAD Z PANEM RAFAŁEM PRZEPROWADZONY PRZEZ PAULINĘ BĄBOL

                 

1. Co spowodowało, że zaczął Pan tworzyć swoje dzieła? Jak rozpoczęła się Pana przygoda z malarstwem?

 W zasadzie to lubiłem rysować już jako dziecko, później zacząłem malować akwarelami ale w tej technice czegoś mi brakowało, takiej wolności i ją odnalazłem w farbach olejnych którymi maluję od 2004 roku.

2. Co jest Pana inspiracją do tworzenia różnych obrazów?

 Otaczający mnie świat, ludzie, przeżycia osobiste, przemyślenia, czasem ciekawe widoki.

 3. Mógłby Pan opowiedzieć mi, jakie przesłanie kieruje Pan jako malarz - przez swoje dzieła do odbiorców swojej twórczości?

To zależy od obrazu, tematu, dla przykładu obecnie na sztaludze leży mi niedokończony obraz w którym poruszam temat zatracania wartości, brakiem promocji rzeczy wartościowych, gdzie w koło otacza nas komercja. Ten obraz przedstawia człowieka który podpiera się i sika na budynek galerii handlowej, a kiedyś galeria kojarzyła się tylko z prawdziwą galerią a nie miejscem gdzie wszystko się sprzedaje. Z obrazów które są teraz na wystawie w Galerii Pod Basztą w Jordanowie, na przykład Cykl „Sierpniowe pola” pokazuje jak świat się zmienia jak czas żniw coś co było podstawą cywilizacji czyli rolnictwo, jak człowiek oddala się od natury i odchodzi do betonowych bloków.

 4. Czy został Pan kiedyś nagrodzony za swoje dzieła? Jeśli tak, to proszę opowiedzieć w jaki sposób.

Głównych nagród w konkursach nie zdobyłem, aczkolwiek wszystko prze de mną, za to dużymi nagrodami są na pewno sytuacje gdzie ktoś gdzieś zobaczy mój obraz po czym pisze do mnie wiadomość jak to bardzo się obraz podobał jak poruszył.

 5. W jakich momentach pojawia się u Pana wena twórcza?  

W bardzo różnych, czasami mam wizję czegoś i chcę to jak najszybciej zacząć malować, inny razem zaczynam czuć głód do malowania.

 6. Jaką stosuje Pan technikę w malarstwie? I dlaczego taką, a nie inną?  

Maluję głownie farbami olejnymi bo dają mi najwięcej możliwości, swobody, nie ograniczają czasem jak np. akryle czy akwarele, i jeszcze ten kolor…

 7. Gdzie na co dzień można się zetknąć z Pana sztuką?

 Przede wszystkim na mojej stronie internetowej www.rafalhuczek.art.pl,  prowadzę też fanpage na facebooku  www.facebook.com/rafal.huczek.artysta

współpracuję z wieloma galeriami internetowymi, jak i portalami o tematyce artystycznej. W tej chwili trwa wystawa w Galerii Pod Basztą w Jordanowie, obrazy będą tam wisieć najprawdopodobniej do 21 Grudnia.  Po drugiej połowie przyszłego roku wystawa ta powędruje do Oświęcimia. Do 15 listopada dwie moje prace można było zobaczyć na wystawach Derbów Artystycznych, wkrótce będą przygotowywane wystawy Top-Art które zawitają do wielu miast. Oprócz tych miejsc, po wcześniejszym umówieniu się istnieje możliwość obejrzenia obrazów w mojej pracowni.

8. Jako artysta idzie Pan własna drogą, czy wzoruje się Pan na kimś? Ma Pan swojego guru?

Staram się iść własną drogą, wyrażać siebie, Z malarzy bardzo cenię sobie Vincenta Van  Gogha i Paula Gauguina, i zapewne pojawiają się w moim malarstwie wspólne elementy ale gdy przyjrzy się moim pracom widać że tych nie wspólnych jest o wiele więcej.

 9. Czy jest jakiś szczególny obraz, który zajmuje honorowe miejsce w Pana twórczości?

Trudne pytanie, może „Zapłacz dla mnie” który jako pierwszych z moich prac został pokazany na wystawie finalistów konkursu „Obraz Roku” w Pałacu Królikarnia który jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie

10. Co jest dla Pana istotą sztuki?

 Akt twórczy i przedstawianie czegoś co istnieje w naszym tylko umyśle, coś co porusza, a przede wszystkim wyrażaniem siebie.

11. Czy w sztuce talent jest najważniejszy?

 Myślę że jest ważny, ale talent trzeba szlifować,  warsztat sam nie przychodzi, ale i to za mało bo potrzeba jeszcze wyobraźni…  oczywiście to też zależy kto się czym zajmuje.

Bardzo dziękuję Panu za rozmowę i życzę wielu sukcesów .

Prace Pana Rafała można podziwiać w „Galerii pod Basztą” do 20 grudnia 2015r.

                                                                                                                                     Paulina Bąbol