galeria zdjeć

                                                                                   

                                                                                        Ferie z MOK-iem

         

Ferie zimowe dobiegły końca. Przez cały okres ich trwania dzieci i młodzież mogli skorzystać z wielu zajęć, które odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie. A oto krótka relacja z przebiegu zajęć w poszczególne dni tygodnia.

Poniedziałek 18.01.2016 r.:
W pierwszym dniu ferii zimowych dzieci i młodzież zostali zapoznani z zasadami udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Pod okiem wykwalifikowanego ratownika dzieci uczyły się wykonywania resuscytacji krążeniowo - oddechowej na manekinach wyposażonych w czujniki. Dodatkowo grupa uczestnicząca w kursie uczyła się jak reagować w sytuacji omdlenia, zranienia poszczególnych części ciała oraz uczyła się bandażowania i używania odpowiedniego sprzętu.
Uczestnicy zajęć,,Inspiracje plastyczne" wykonywali prezenty dla babci i dziadka z okazji ich święta 21 i 22 stycznia. Efektem pracy dzieci starszych były serduszka z przeplatanki papierowej i origami z kwadratu. Dla dziadka uczestniczki złożyły model serduszka z krawatem i kołnierzykiem od koszuli. Przedszkolaki i dzieci młodsze wykonały obrazek z przeplatanki papierowej i samodzielnie ją ozdobiły materiałami kreatywnymi. Z łatwych złożeń origami wykonały serduszka pod opieka instruktora i we współpracy ze starszymi dziećmi. W ramach odpoczynku dzieci wzięły udział w masażyku ,,Pizza", pełniąc rolę osoby masowanej i masującej. Tło muzyczne podczas zajęć stanowiły piosenki z płyty ,,Akademia przedszkolaka i ucznia".
W drugim tygodniu ferii zimowych uczestnicy składali z origami wybrane modele zwierząt, roślin i rzeczy. W przerwach ruchowo zabawowych był śmiech, aktywność ruchowa i muzyczna. Efektem pracy są 3 antyramy z wieloma modelami, które stanowią element dekoracji dużej sali Mok. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale z origami z logo Mok, za aktywny udział w zajęciach.

Wtorek 19.01.2016 r.:
W tym dniu odbywały się zajęcia Grupy Animacyjnej, Naukowej oraz Klubu Kreatywnych Dziewczyn. Na zajęciach Animacyjnych dzieci wykonywały laurki na Dzień Babci i Dziadka, spędzały czas na wspólnych grach takich jak „Spadające Małpki”, ćwicząc przy tym zręczność oraz koncentrację. Dodatkowo odbyły się zajęcia w ramach Kółka Podróżniczego, na których dzieci zaznajomiły się z takim kontynentem jak Antarktyda. 
Podczas zajęć naukowych dzieci barwiły ryż oraz uczyły się tworzenia kolorów poprzez wykorzystywanie podstawowych barwników. Do eksperymentu użyliśmy: ryż, barwniki spożywcze (żółty, zielony, czerwony i niebieski), słoiki i wodę. 
Na Zajęciach Kreatywnych dzieci tworzyły barwne bałwanki przy użyciu białych skarpet, ryżu, waty, włóczki, kolorowych guziczków oraz filcu.
We wtorkowe popołudnie młodzież i dzieci lubiące taniec, mogły uczestniczyć w zajęciach tańca nowoczesnego. Pod fachowym okiem instruktorki Kingi poznawały układy choreograficzne tańca HIP – Hop, a grupa zaawansowana przygotowywała się do Konkursu Tańca w Kętach, który ma się odbyć w lutym.

Środa 20.01.2016 r.:
W środowe popołudnie od godziny 15:00 przy magicznym blasku kolorowych lamp i balonów odbyła się dyskoteka dla dzieci. Podczas dyskoteki dzieci prezentowały różne style taneczne oraz miały okazję wykazać się swoimi zdolnościami podczas konkursu karaoke.
Na zajęcia wspinaczkowe wyjechaliśmy z grupą dzieci i młodzieży na hale wspinaczkową w Nowym Targu. Po zapoznaniu się ze sprzętem wspinaczkowym i instruktażu o bezpiecznym wspinaniu, młodzież przez kilka godzin próbowała swoich sił w pokonywaniu wysokości i własnych słabości. Uczestnicy zajęć mieli dużo frajdy ze wspinaczkowej przygody.

czwartek 21.01.2016 r.:
Warsztaty rzeźby w glinie cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Podczas kilkugodzinnych zajęć, ze specjalnie przygotowanej gliny powstawały różne figury i zwierzęta. Dzieciaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem i zapałem w formowaniu figur przestrzennych.
Czwartkowe popołudniowe godziny były wypełnione zajęciami „Plastycznych inspiracji” podczas których dzieci kończyły swoje prace związane ze świętem babci i dziadka rozpoczęte na zajęciach w poniedziałek.

Piątek 22.01.2016 r.:
Od godziny 14:00 odbyła się projekcja filmów animowanych dla dzieci i młodzieży. 
Repertuar przedstawiał się następująco: Robosapiens, Miś Paddington, Nibylandia część 1, Nibylandia część 2

Sobota 23.01.2016 r.:
W tym dniu były prowadzone zajęcia Animacyjne, Naukowe oraz Kreatywne.
Podczas zajęć Animacyjnych dzieci wykonywały własne gry przy użyciu materiałów, którym zostało podarowane tak zwane drugie życie. Pierwsza gra jaką dzieci wykonały to były skaczące żabki. Do wykonania tej gry użyto: kolorowy papier, zawleczki z mleka oraz kredki i taśmy. Zabawa podczas wykonywania gry jak i już samej gry była wspaniała. Dodatkowo część dzieci wykonywała laurki dla najbliższych.
Podczas zajęć naukowych dzieci wykonywały eksperymenty związane z ruchem powietrza. 
W trakcie eksperymentów dzieci miały wspaniałą zabawę. W prosty sposób nauczyły się jak porusza się powietrze i nadaje pewnym przedmiotom prędkość.
- Dzieci uczyły się gaszenia świeczki za pomocą delikatnego uderzenia w woreczek foliowy przymocowany do tylnej, wcześniej odciętej części plastikowej butelki. Dodatkowo, aby zobrazować dzieciom niewidoczne powietrze, zadymialiśmy butelkę w środku kadzidełkiem i powtarzaliśmy czynność gaszenia świeczki.
Kolejnym eksperymentem obrazującym ruch powietrza było napompowanie balonika 
i umieszczenie go nad włączoną suszarką. Dzięki takiemu eksperymentowi dzieci mogły zaobserwować jak powietrze unosi przedmioty w zależności od jego siły podmuchu. Na koniec podzieliliśmy się na grupy 2 – 3 osobowe i przy użyciu kolorowych karteczek, taśmy i słomek do napojów stworzyliśmy labirynt, który przejść można było tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu własnej siły wydmuchu powietrza przez słomkę.
Na Zajęciach Kreatywnych dziewczynki wykonywały kwiaty z okazji Dnia Babci i Dziadka. Do wykonania kwiatów wykorzystaliśmy: kolorowe bibułki, zieloną krepinę, patyczki do szaszłyków, druciki, cukierki.
W sobotę w samo południe dla sympatyków tańca nowoczesnego odbyły się kolejne zajęcia nauki Hip – Hopa, a dziewczynki z grupy tanecznej Fresh Crew szlifowały program na Konkurs Tańca w Kętach.

W niedzielę 24.01.2016 r. – odbyły się dwa spektakle teatralne. Pierwszy o godzinie 11.00, przeznaczony dla najmłodszych odbiorców do lat 4, pt. „Bim Bam”, a o 16.00 dla dzieci starszych aktorzy teatru „Chrząszcz” przedstawili sztukę pt. „Wlazł kotek na płotek”.
Codziennie przez całe ferie odbywały się warsztaty muzyczne na których dzieci szlifowały swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych w kilkuosobowych zespołach. Efektem wspólnej pracy było kolędowanie w Przedszkolu Miejskim w Jordanowie. Na tą okazję przygotowanych zostało kilkanaście kolęd, które młodzi artyści zaprezentowali dzieciom i wychowawcom z przedszkola. Po koncercie wszyscy wspólnie śpiewali znane kolędy i pastorałki.