Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

na lata 2017 - 2021 w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa"

 


Uroczyste Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Jordanowie

 

„Jordanowianie dla Niepodległej” to tytuł spotkania patriotycznego pod specjalnie na tą okazję przygotowanym namiotem, gdzie tłumnie zebrani mieszkańcy mieli okazję do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem chóru ”Bel Canto” i zespołu instrumentalnego.  Spotkanie to odbyło się w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a jego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie oraz Chór „Bel Canto”. Na tę okoliczność zostały pięknie  wydane Śpiewniki Pieśni Patriotycznych, które rozdano mieszkańcom. Blisko dwie godziny trwało wspólne śpiewanie wielopokoleniowej patriotycznej rodziny, i aż się serce radowało patrząc jak nasi najmłodsi mieszkańcy z zapałem śpiewali „Rotę” czy ”Pierwszą Brygade”. Podczas imprezy wręczone zostały nagrody dla zwycięzców  licznych konkursów, które w ramach obchodów organizowane były już od 2 listopada.  Każdy konkurs odbywał się w kilku kategoriach wiekowych, od przedszkolaków począwszy po młodzież i dorosłych. Pierwszym konkursem był Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pt. W drodze do niepodległości” , a kolejne to:

Konkurs Plastyczny pt. „Jordanów 1918 – 2017”, Konkurs na reportaż lub opowiadanie pt. „Ku Niepodległej – moja rodzinna historia”, Festiwal pieśni patriotycznych pt. „Nie rzucim ziemi” oraz Harcerska Gra Miejska pt. „Dla naszej biało-czerwonej”. W organizację konkursów zaangażowani byli harcerze, Członkowie Chóru Bel Canto i Pracownicy MOK-u. Kolejną ważną częścią obchodów były wystawy i seminaria historyczne. 9 listopada otwarto wystawę pt. „Zapomniany Burmistrz”, podczas której Pani dr Magdalena Stankiewicz prawnuczka Burmistrza Stolaskiego z wielkim zapałem opowiadała o historii swojego pradziadka, który pełnił w Jordanowie funkcję burmistrza w latach 1901 – 1920. Pan mgr inż. Stanisław Bednarz był inicjatorem Seminarium historycznego o „Drogach do Niepodległości” z udziałem Pana dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa i dr Pana Piotra Sadowskiego. Podczas Seminarium otwarta została wystawa pt. „Stary Jordanów w fotografii” autorstwa Pana Stanisława Bednarza i Pana Bogusława Nosidlaka. W tym roku bardzo okazale prezentował się przemarsz  do kościoła i po Mszy Św. pod „Dąb Wolności”.  W tej patriotycznej manifestacji wzięły udział licznie Poczty Sztandarowe, Orkiestra OSP z Jordanowa, Szwadron konny z Toporzyska oraz władze i mieszkańcy Miasta. Pod Dębem Wolności złożono wiązanki kwiatów i odczytano listy od Posłów i Senatorów. W odczuciu wielu mieszkańców miasta była to największa i najhuczniej obchodzona impreza w obrębie kilku powiatów.

Do bardzo atrakcyjnych akcentów obchodów należała rekonstrukcja historyczna zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Ze względu na znikomą liczbę grup rekonstrukcyjnych związanych z wydarzeniami I wojny światowej oraz krótki czas realizacji po ogłoszeniu wyników w programie,    rekonstrukcja dotyczyła II wojny, a naszym zamiarem było ukazanie tragizmu ludności cywilnej podczas trwania każdej wojny bez względu na epokę.

W rekonstrukcję historyczną zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. Oprócz zaproszonych profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych, które przyjechały specjalnie na tą okazję ze sprzętem wojskowym oraz bronią,  wzięli udział mieszkańcy miasta. Po ogłoszeniu przez MOK prośby o zgłaszanie się osób chcących wziąć udział w historycznym wydarzeniu zgłosiło się ponad 40 osób. Harcerze z Jordanowskiego Hufca również chętnie i licznie zgłosili się do tego przedsięwzięcia, podobnie jak Szwadron Konny w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Toporzyska.

Do rekonstrukcji przygotowano 3 wozy konne, których furmanki wypakowane były starymi meblami i sprzętami codziennego użytku używanych przez ludność cywilna. Kilkudziesięcio osobowy orszak uciekinierów  wjechał na jeden z placów rynku, gdzie przygotowane było galicyjskie miasteczko ze straganami, kuchnią polową i toczącym się codziennym życiem. Przybyła ludność została nakarmiona i opatrzona w specjalnym punkcie sanitarnym. W pewnym momencie słychać było ryk silników nadlatujących samolotów, a miasteczko zostało zbombardowane. Co raz to gdzieś wybuchały bomby, a ludność cywilna chowała się za wozy konne i gdzie tylko było można. Po skończonym nalocie na motorach i autach bojowych nadjechali Niemcy, którzy dokonali przeszukania wozów i zniszczyli stragany i wszystko co się na nich znajdowało. Na jednym z wozów konnych znaleźli rannego partyzanta, więc go ustawili w szeregu z żydem i harcerzem do rozstrzelania, ale w tym momencie na plac wjechał zabłąkany szwadron konny i wywiązała się strzelanina. Kilku Polskich żołnierzy poległo w tej potyczce, a także jeden z Niemców. Polscy żołnierze zmuszeni byli do odwrotu, a Niemcy pozbierawszy łupy rozstrzelali wcześniej ustawionych  nieszczęśników i odjechali gdzieś dalej przed siebie….

Ta rekonstrukcja historyczna skupiła na jordanowskim rynku tłum mieszkańców i wywołała wiele łez i wzruszeń. 

poniżej zamieszczamy galerię zdjęć do poszczególnych punktów programu obchodów.

 

FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

 

HARCERSKA HISTORYCZNA GRA MIEJSKA

 

KONKURS PLASTYCZNY "JORDANÓW 1918 - 2017

 

KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ

 

NAUKA ŚPIEWANIA PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH - WARSZTATY

 

UROCZYSTY PRZEMARSZ ORAZ ZŁOŻENIE KWIATÓW POD DĘBEM WOLNOŚCI

 

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

 

SEMINARIUM HISTORYCZNE

 

 OTWARCIE WYSTAWY "JORDANÓW 1918-2017"

 

TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI W PIŁKĘ SIATKOWĄ

 

WARSZTATY PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

 

WYSTAWA FOTOGRAFII "STARY JORDANÓW 1918 - 2017"

 

WYSTAWA I PRELEKCJA "ZAPOMNIANY BURMISTRZ"