Drukuj
Odsłony: 3284

2 października 2005r. OTWARCIE WYSTAWY STRYSZAWSKICH TWÓRCÓW  STRYSZAWSKA ZABAWKA”

 

Kolejny już raz w niedzielne popołudnie Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie zaproponował mieszkańcom Miasta i nie tylko spędzenie czasu wolnego ze sztuką.

Tym razem uroczyście otwarta została wystawa zabawek stryszawskich wytworzonych przez Pana Józefa Lasik i Panią Emilię Leśniak na której nie zabrakło Burmistrza Miasta Jordanowa Pana Zbigniewa Kołata oraz vice-burmistrza Pana Władysława Łazarskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Stryszawa Pan Jacek Zając oraz grono licznie zgromadzonych gości.

Zabawki zaczęto robić w Stryszawie w połowie XIX wieku i często były jedynym źródłem utrzymania rodziny. Zabawki z drewna wykonuje się przy użyciu tradycyjnych narzędzi i wzorów, a sposób wykonawstwa przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Każde następne pokolenie wprowadza pewne modyfikacje głównie w zakresie kolorystyki i zdobnictwa. Malowano i ryzowano używając wzorów roślinnych i geometrycznych. Do najstarszych zabawek należą : taczki, wózki, kołyski, sześcienne grzechotki i karetki z konikami. Później pojawiły się koniki na kółkach, poruszające się na kijku karuzelki i „klepoki” oraz dziobiące się kogutki. Później kolej przyszła na koniki zwane wyścigowcami i capami. Do ludowego zabawkarstwa zalicza się również drewniane ptaszki, których początki masowej produkcji przypadają na początek XX wieku. Przypominają one pierwowzory ale nie imitują natury gdyż są bardziej kolorowe niż w rzeczywistości.

 

 

galeria_pod_baszta10.png - 252.24 Kb    galeria_pod_baszta06.png - 259.79 Kb