11 lipca 2004 roku  Wystawa Pani Stanisławy Klemens „W zieleniach i

błękitach – ulubione pejzaże”

Uroczyste otwarcie nastąpiło w niedzielę o godzinie 12:45 w Galeri „Pod Basztą” i zgromadziło liczne grono gości i przyjaciół. 

Stanisława Klemens urodziła się w Jordanowie w 1917 roku. Ulubionymi lekcjami , gdy chodziła do szkoły, były lekcje plastyki. W tamtych czasach, gdy dysponowało się tylko kredkami, jej rysunki były na tyle udane, że nauczycielka podejrzewała , że prace zadane do domu odrabia ktoś inny. Po wielu latach, pierwsze próby to właśnie kredka, potem plakatówka a teraz farby olejne. Na dzień dzisiejszy Pani Stanisława dysponuje dorobkiem  około 100 prac. Jej prace to malarstwo „ niewyuczone " to wielka potrzeba tworzenia, przelania na płótno tego, co zachwyciło, tego co dla wielu jest niezauważalne, nieważne. Jak powstają te prac, ile efektów to zamiar a ile przypadelk jak długo dochodzi się do takich rezultatów i  jak je ocenić  o tym wszystkim opowiadała nam Pani Stanisława.

Miarą takiej twórczości jest nie tylko talent, ale i intuicja, wrażliwość i odrobina duszy, która czyni je niezwykłymi. Niektóre prace, to obraz zatrzymany w pamięci gdzieś, kiedyś.... Teraz przelany na płótno cieszy swym urokiem innych.

 

 

klemens.jpg - 258.15 Kb