galeria zdjęć

 

Kilka zdań o rocznicy 11 LISTOPADA.

 

11 listopada minęła 97 rocznica odzyskania przez nasz Kraj Niepodległości. Jak co roku świętowanie w naszym Mieście rozpoczęło się od uroczystej zbiórki u stóp Ratusza Miejskiego skąd tradycyjnie po uformowaniu, korowód ruszył w kierunku kościoła, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę.

Poprzednimi laty pochód bywał okazały … Rozpoczynały go Poczty Sztandarowe m.in. Rady Miasta, OSP, rzemieślnicze, szkolne po nich związkowe, tuż za nimi podążała w pochodzie Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej grając melodie patriotyczne, co wydatnie podnosiło rangę tej uroczystości, następnie podążali: Włodarze Miasta w osobach Burmistrza, Przewodniczącej Rady Miasta, Radni Miasta, Dyrektorzy Szkół i przedstawiciele innych instytucji oraz kół, związków i stowarzyszeń. Po drodze dołączali mieszkańcy z dziećmi, patrioci chcący również uczcić to wspaniałe święto.

W tym roku było jednak inaczej. Nie wszyscy pamiętali o wadze i znaczeniu tego dnia. Zabrakło wielu  radnych, niewiele instytucji poczuwało się do wystawienia Pocztów Sztandarowych i wzięcia udziału w tej demonstracji patriotycznej. Orkiestry także zabrakło, a przemykający mieszkańcy  chyłkiem rzucali zdziwione spojrzenia na tych, którzy czy to z obowiązku, czy z patriotycznej potrzeby formowali skromny pochód przed Ratuszem.

Odbyła się Uroczysta Msza Święta po której, nastąpił powrót pod Magistrat i rozwiązanie pochodu.

Następną częścią obchodzonego święta było spotkanie w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, który wzorem lat poprzednich przygotował część artystyczną. Rozpoczęto najstarszą pieśnią wojskową „Idzie żołnierz borem lasem” w wykonaniu grupy wokalnej MOK, po której młodzież z działającego przy Ośrodku Kultury Teatru Amatorskiego przedstawiła w trzech aktach przeplatanych pieśniami legionowymi widowisko pod tytułem „Nasza droga do wolności”, całość zamknęła również patriotyczna pieśń legionowa.

Trzeba przyznać, że z roku na rok ilość widzów biorących udział w  tych widowiskach wzrasta, co jest bardzo motywujące dla tych, którzy poświęcają swój czas, aby je przygotować. Budująca jest również obecność młodzieży, która będzie w przyszłości kontynuować tę tradycję przekazując ją następnym pokoleniom, by pamięć o naszej historii będącej źródłem mądrości naszego społeczeństwa i pozwalała mu świadomie korzystać z tak krwawo okupionej WOLNLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI.