galeria zdjęć

 

Kolejną wycieczkę dla grupy turystyczno – krajoznawczej  seniorów i Klubu Aktywnych MOK zaplanowaliśmy do Krakowa. Po wspólnej debacie z seniorami i członkami klubu nad programem naszej wyprawy ustaliliśmy, że tym razem udamy się do ogrodu zoologicznego, gdyż większość z członków klubu od wielu lat nie była w tym uroczym miejscu. Początek wiosny w ogrodzie zoologicznym był widoczny wszędzie. Przyroda właśnie budziła się do życia, a zwierzęta wykazywały wiosenne pobudzenie. Nasza kilkudziesięcioosobowa grupa zgodnie uznała, że krakowskie zoo bardzo się zmieniło na korzyść. Po trzy godzinnym spacerze alejkami pomiędzy przyrodą i wesołymi zwierzątkami udaliśmy się naszym autobusem do krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Był to z naszej strony nie przypadkowy wybór, gdyż nieopodal znajdowała się Opera Krakowska do której wieczorem mięliśmy się udać na zakończenie naszej wycieczki. Po półgodzinnej jeździe dotarliśmy do wyznaczonego celu. I tym razem dla większości była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. W 1882 r. wybudowano palmiarnię istniejącą do 1969 r. W 1966 r. oddano do użytku palmiarnię "Jubileuszową" wraz z zespołem szklarni tropikalnych. Z 1954 r. pochodzi "Holenderka"  - niska cieplarnia zawierająca m.in. zbiory storczyków. W 1976 r. Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury. Ogród położony jest na dawnych terasach rzeki Wisły, obecnie oddalonej o ok. 1,5 km na płd. Północna część Ogrodu leży na terasie wyższej, zaś południowa - na terasie zalewowej. Morfologia terenu zmieniona jest nieznacznie przez nasypy, obmurowania i wykopy.

Spędziliśmy w tym niezwykle uroczym miejscu ponad 2 godziny upajając się pięknem różnorakiej roślinności która znajduje się zarówno w szklarniach jak i w ogrodach.

Pozytywnie nastrojeni pięknem przyrody udaliśmy się na piechotę do nowego budynku Opery Krakowskiej.  Jest to nowoczesny budynek i znajduje się przy Rondzie Mogilskim. Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją działalność. Przez długie dziesięciolecia borykała się z brakiem własnej siedziby. Miejscem prezentacji spektakli operowych był Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Nowy gmach projektu Romualda Loeglera powstał w latach 2004-2008 ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność sceny zainaugurowała w dniu 13 grudnia 2008 premiera "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego. Opera Krakowska posiada scenę główną (Duża Scena) z amfiteatralną widownią 760 miejsc oraz mniejszą   scenę (Scena Kameralna) o zmiennej pojemności dla 100 do 180 widzów.

Nasza grupa wybrała dla siebie spektakl muzyczno-literacki grany na Scenie Kameralnej Opery, a jego tytuł brzmiał „Śpiewam muzyczny rym”. Spektakl nawiązywał do tradycji biesiad, podczas których zgromadzeni w salonie wokół fortepianu odtwarzali utwory modnych twórców, śpiewali pieśni i dyskutowali o sztuce. Uczestnicy oglądanej przez nas  biesiady przypomnieli nam najpiękniejsze pieśni chóralne polskich kompozytorów, m.in. Eugeniusza Pankiewicza, Zygmunt Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Niewiadomskiego. Usłyszeliśmy także mazurki, polonezy i nokturny Fryderyka Chopina, a jego twórczość odnajduje  poetycki komentarz w sławnym wierszu „Fortepian Chopina” C. K. Norwida a także we fragmentach „Promethidiona”, rozprawy o sztuce, miłości i pracy.

Po półtora godzinnej uczcie dla ducha, nadeszła pora do powrotu do domu, więc po godz.20.00 udaliśmy się do naszego autobusu a ok. 22.00 byliśmy już we własnych domach.