galeria zdjęć

 

Zimowa wycieczka na Turbacz

 

       29.01.2012 o godz. 7:45 wyjechaliśmy z Jordanowa na kolejną wycieczkę górską tym razem na Turbacz. Zapowiadał się piękny dzień, było mroźno i słonecznie. Początek naszej wyprawy  zaczyna  się z Koninek.   Ruszyliśmy wyciągiem krzesełkowym na Tobołów, a stamtąd tempem ruszyliśmy ku celowi naszej dzisiejszej wyprawy, którym był szczyt Turbacza.

      Pierwszy punkt przystankowy  to obserwatorium astronomiczne  na Suhorze. Jest to jedyny w Polsce obiekt  takiego  typu, zlokalizowany w górach na tak dużej wysokości ( 1000 m n.p.m.) O wyborze lokalizacji zadecydowało położenie: dość duża odległość od osiedli , brak w pobliżu zakładów przemysłowych. Po sesji fotograficznej wąską wydeptana w śniegu ścieżką ruszyliśmy przed siebie. W dalszej drodze ukazał  nam się ołtarz polowy,  który upamiętnia błogosławionego  Jana  Pawła  II. Będąc jeszcze Karolem Wojtyłą odprawiał tam msze.   Po chwili odpoczynku i wysłuchaniu opowieści przewodnika ruszyliśmy  dalej.

      Szczęśliwie docieramy  do schroniska tam obowiązkowa sesja zdjęciowa na płocie schowanym prawie zupełnie w śnieguJ i nie tylko tam.. Nasz Przewodnik Andrzej  zapoznaje nas z historią schroniska. Obecny budynek jest trzecim z kolei, poprzednie  strawił ogień. Na odbudowę obecnego obiektu ,drewno przywędrowało aż z Mazur.

     Odpoczynek, ciepłe napoje oraz rozmowy dominowały w czasie ostatniego postoju w ciepłym schronisku.  Nasza droga powrotna  do busa  prowadziła przez  Suchy Groń.  Dzięki  przewodnikowi i organizatorom wyprawy, kolejna niedziela  zostaje zaliczona do aktywnie i miło spędzonego czasu, za co serdecznie dziękuję  w  mieniu własnym jak  i  pozostałych uczestników.

                                                             Kuba Cierlicki – uczestnik wycieczki