galeria zdjęć

 

12 marca 2011 – WYJAZD Z GRUPĄ TEATRALNĄ NA SPEKTAKL „DON KICHOT” DO KRAKOWA

Miejski Ośrodek Kultury dla dzieci i młodzieży, biorącej udział w próbach i spektaklach Jordanowskiego Teatru Amatorskiego zorganizował wycieczkę do krakowskiego teatru Groteska na sztukę „Don Kichote”.  Późnym popołudniem 12 marca nasza 16 osobowa grupa dotarła do teatru w Krakowie i o godz. 19.00 w wypełnionej po brzegi sali   zasiedliśmy w wygodnych fotelach oddając się przyjemności teatralnych doznań.

Don Kichot to opowieść o szlachcicu Alonso Quijano z Manczy, który pod wpływem lektury ksiąg o błędnych rycerzach uwierzył w swoją misje naprawienia krzywd całego świata. Pasowany na rycerza przez oberżystę przybiera imię Don Kichota z Manczy i w towarzystwie giermka Sancho Pansy wyrusza w świat by pomścić uciśnionych i zwalczać ciemięzców.
Don Kichot jest  literackim mitem najgłębszym i najuniwersalniejszy z całej literatury hiszpańskiej, a o jego interpretację po dziś dzień spierają się krytycy literatury. Rycerz smętnego oblicza wydaje się z początku tylko wariatem, a Sancho tylko wiejskim prostakiem ulegającym dziwactwom umysłu swego pana. Wzniosłe poczucie sprawiedliwości i miłość cnoty pierwszego oraz wrodzony zdrowy rozum drugiego sprawiają jednak, że stają się oni uosobieniem kontrastu między poezją a prozą życia. Połączeni w szlachetnie absurdalnych dążeniach stają się nierozłączni jak dzień i noc.

Reżyser przedstawienia Bogdan Ciosek uważnie przygląda się tej księdze dziwnej i niejasnej, tej mieszaninie paradoksów i przeciwieństw. Główny element pomysłowej i niezwykle wyrafinowanej plastycznie scenografii spektaklu stanowi  właśnie księga. Na scenie wystąpili aktorzy w żywym planie i  miniaturowe lalki,  a wszystkiemu towarzyszyła muzyka inspirowana motywami hiszpańskimi (gitara, pieśni).

Mania Don Kichota jest cechą wszystkich reformatorów niezrozumianych przez współczesność, ludzi cnotliwych i mądrych, których społeczeństwo uważa za obłąkanych. Bohaterstwo Alonso Quijano alias Don Kichota z Manchy tkwi w tym, że wbrew zastanej rzeczywistości i wbrew odnoszonym porażkom, ma on odwagę być sobą. Dlatego Don Kichot  – szaleniec szlachetny, uosobienie wszystkiego co dobre, wzniosłe, rozczulające, idealne to postać streszczająca wiele z naszych pozytywnych marzeń o nas samych, o świecie i człowieku.

Po spektaklu nasza grupa teatralna miała specjalne zakulisowe spotkanie z aktorami, podczas którego można było zapytać profesjonalistów o sprawy związane z grą aktorską  i teatrem. Nasza młodzież chętnie zadawała artystom  pytania, a kilkadziesiąt minut szybko minęło i przyszła pora na powrót do domu.