{gallery2023}BACHUSKI_2023{/gallery}
W sobotę 23 września w sali Widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej odbyło się huczne zakończenie projektu „Kolbergowskie wędrówki po Ziemi Jordanowskiej – w poszukiwaniu tożsamości regionalnej”, na który otrzymaliśmy dotacje z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska”. Edycji na rok 2023.
Nadrzędnym celem projektu była pomoc mieszkańcom Jordanowa i pobliskich miejscowości w określeniu i pogłębieniu tożsamości regionalnej poprzez odtworzenie dawno zapomnianych pieśni i obrzędu „bachusek”, oraz przedstawienie w różnych technikach plastycznych życia i krajobrazu XIX-wiecznego Jordanowa, a także zapoznanie się z jego przedstawieniami literackimi.
Wśród planowanych działań znalazło się wiele ciekawych przedsięwzięć m. in:
• prelekcja na temat Oskara Kolberga, która swoje miejsce miała 21.07.2023
• warsztaty muzyczne w celu odtworzenia pieśni i obrzędów oraz utworzenie kapeli regionalnej
• trwające od lipca warsztaty malarstwa sztalugowego i malarstwa na szkle, na których podjęto próbę przedstawienia jordanowskiego krajobrazu czasów Kolberga
• rekonstrukcja dawno zapomnianego, a unikatowego jordanowskiego obrzędu „bachusek”, który przedstawiony został na jordanowskim rynku podczas obchodów Dni Ziemi Jordanowskiej 13.08.2023, przez grupę „Biesiada” działającą w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej oraz Oddział Związku Podhalan w Jordanowie
• ostatnim punktem projektu był zorganizowany 23 września koncert regionalnych pieśni połączony z góralską poezją, oraz wernisaż wystawy malarstwa. W trakcie imprezy publiczność pogłębiła także swoją wiedze w temacie gwary występującej w naszym regionie oraz życia i twórczości Oskara Kolberga.
Dofinansowanie pozwoliło również sfinansowanie czyszczenia chemicznego strojów regionalnych należących do grupy regionalnej „Biesiada” oraz zakup rekwizytów i materiałów promujących projekt w postaci zakładek i ołówków.
W realizację projektu zaangażowanych było wiele osób m. in.
Pan Andrzej Malczewski Burmistrz Miasta Jordanowa, Pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej, Grupa regionalna "Biesiada", i kapela góralska oraz grupa malarstwa sztalugowego i malarstwa na szkle działające w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej, Członkowie Oddziału Związku Podhalan w Jordanowie, a także Pani Kinga Załazinska autorka pracy mgr o gwarze występującej w naszym regionie.