Dni Ziemi Jordanowskiej

 

Tegoroczne święto miasta Dni Ziemi Jordanowskiej organizatorzy czyli: Rada Miasta Jordanowa, Burmistrz Miasta Jordanowa oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie zaplanowali od 15 – 21 sierpnia 2011r.

        Ta impreza weszła już na stałe do kalendarza kulturalnego naszego miasteczka i ma kilkudziesięcioletnią tradycję swego nieprzerwanego istnienia. Na przestrzeni lat zmieniała się forma i styl tej miejskiej  imprezy, by obecnie stać się imprezą ponad lokalną o zasięgu  powiatowym, małopolskim, a z naszych informacji wiemy że, byli  na niej obecni również turyści z odległych zakątków kraju, którzy brali udział w organizowanych konkursach

        Do ubiegłego roku DZJ były imprezą weekendową trwającą dwa dni, a od dwóch lat stały się całotygodniowym świętowaniem. Od poniedziałku 15 sierpnia odbyło się wiele ciekawych spotkań i prelekcji np. „Tatry nieznane” – prelekcji wygłoszonej przez Pana Roberta Leśniakiewicza. Pan Jarosław Komorowski podjął ciekawy temat zdrowego odżywiania na spotkaniu prowadzonym w formie panelu dyskusyjnego. 100-lecie powstania ratusza było inspiracją do zorganizowania wystawy fotografii oraz wygłoszenia przez Pana Stanisława Bednarza referatu na temat historii naszego miasta, ratusza, oraz początków mieszczaństwa.

       Współorganizatorami tegorocznych obchodów były stowarzyszenia oraz instytucje pozarządowe działające na terenie miasta, co w efekcie zaowocowało aż pięcioma wystawami, m. in. wystawa Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”, Środowiskowego Domu Samopomocy w Jordanowie, Grupy Turystyki Górskiej z MOK oraz Koła Hafciarskiego również z Ośrodka Kultury.

         Piątkowy wieczór uświetnił koncert jazzowy krakowskiej grupy studentów Akademii Muzycznej „Sound Quality Quartet”.

        Tegoroczny weekend był pełen  różnego rodzaju rozgrywek sportowych, i tak w sobotę rankiem rozegrano Turniej Koszykówki Ulicznej o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Powiatowy Turniej Szachowy o Puchar Starosty Suskiego, który zgromadził blisko 40 uczestników z różnych stron Polski, oraz turnieje piłki nożnej rozgrywane na boisku sportowym klubu Jordan.     

        W sobotnie popołudnie mieliśmy okazję zobaczyć obóz rycerski rozbity na jordanowskich plantach po raz pierwszy.  Licznie zgromadzona publiczność brała udział w Powiatowym Turnieju Łuczniczym o róg myśliwski Spytka Jordana, który wygrał mieszkaniec Jordanowa Sebastian Maj. Odbyło się wiele walk rycerskich, a swoje miejsce w XV wiecznej wiosce historycznej mieli także przedstawiciele różnych rzemiosł, którzy wzbudzali bardzo duże zainteresowanie nie tylko wśród dzieci. Dobre staropolskie jadło przygotowały Panie ze Szkoły Dobrego Gotowania z  naszego Ośrodka Kultury i w specjalnych kociołkach na rozpalonych ogniskach podgrzewały różne smakołyki.

Wieczorem impreza z plant przeniosła się na boisko sportowe, gdzie odbył się festyn organizowany przez Klub Sportowy Jordan.

          Pięknym słońcem powitała nas niedziela, a imprezowanie w tym dniu zaplanowaliśmy na wczesne popołudnie, chociaż już od rana w świetlicy OSP utworzono punk honorowego krwiodawstwa, gdzie do południa można było oddać krew dla innych. W Urzędzie Miasta wręczono odznaczenia „Zasłużony dla ziemi jordanowskiej” przyznane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej. To wydarzenie uświetnił swoim występem chór „Bel Canto”. Otwarta została również wystawa Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”.

Niedzielne popołudnie to imprezy w różnych częściach miasta i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wioska historyczna podobnie jak w sobotę tętniła staropolskim życiem, a w tym samym czasie na placu obok restauracji Alabama odbył się pokaz ratownictwa gaśniczego w wykonaniu strażaków z Jordanowa, a harcerze z jordanowskiego hufca uczyli udzielania pierwszej pomocy, natomiast na deskach estrady wystąpił zespół Rezonans, po którym swój koncert dała orkiestra strażacka  Jordanowa. Burmistrz Miasta Jordanowa wręczył nagrody za „Najpiękniejszy Ogródek Przydomowy, a pokazy tańca grup tanecznych z Jordanowskiego MOK-u oraz z Myślenickiej Szkoły Tańca były kolejną atrakcją niedzielnego popołudnia. Karatecy z Zakopiańskiej Szkoły Karate Tradycyjnego dali wspaniały pokaz sztuki walki i wzbudzili zachwyt wśród zgromadzonych przed sceną widzów.

         Cały wieczór, aż do późnych godzin nocnych występowały  zespoły rozrywkowe bawiąc swoją muzyką zgromadzone tłumy publiczności.

        Nasze Miasto gościło przez dwa dni Śląską Telewizję Silesia, która sprawowała patronat medialny nad nasza imprezą i na żywo nadawała program z Jordanowa, przeprowadzając wywiady z władzami miasta, przedstawicielami instytucji, a także mieszkańcami. Była to niewątpliwie bardzo duża promocja Ziemi Jordanowskiej. Patronat prasowy objęła Gazeta Krakowska, która również dużo wcześniej zapowiadała na łamach prasy to święto nas wszystkich.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie sponsorom tegorocznych Dni Ziemi Jordanowskiej, a w tym roku sponsorami byli:

 

DOROTA LIPA – PRZYSTAŃ U LIPY W JORDANOWIE

 

JOANNA KOJS - KOWALCZYK I MIROSŁAW  KOJS – FIRMA KABANOS W SPYTKOWICACH

 

MARIANNA KOMPERDA SKLEP ARMATURA W JORDANOWIE

 

ZDZISŁAW FILIPEK  FIRMA DREWAL W TOPORZYSKU

 

PAN ROMAN STEC BANK SPOŁDZIELCZY W JORDANOWIE  

       

MARCIN ŻĄDŁO P.P.H. –MARDREW W JORDANOWIE

 

MAREK FILAS – ZAKŁAD STOLARSKI W JORDANOWIE

 

STEFANIA KRÓL I JOLANTA TURCHAN APTEKA PRYWATNA W JORDANOWIE

 

STACJA PALIW ,BAR I SKLEP CARLO FACCENDA W JORDANOWIE

 

TADEUSZ PAJKA SKLEP AKJAP W JORDANOWIE

 

TADEUSZ I PIOTR ŻUR FABRYKA OBUWIA „TAPI” W JORDANOWIE

 

DELIKATESY RAPACZ W JORDANOWIE

 

EWA NACHANKAR – SKLEP FIRANY W JORDANOWIE

 

JADWIGA MIERNIK SPÓŁDZIELNIA KÓŁEK ROLNICZYCH W JORDANOWIE

 

STANISŁAW FLAKA JORMIX W JORDANOWIE

 

MARIA I ZBIGNIEW MACIĄGA – PIEKARNIA W JORDANOWIE

 

WŁADYSŁAW ZAREMBA I WSPÓLNICY- FIRMA TOMEK W JORDANOWIE

 

ANDRZEJ MALCZEWSKI ZAKŁAD DRZEWNY W JORDANOWIE

 

BOGUSŁAW ŁACEK PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE „PLUS” W JORDANOWIE

 

MAŁGORZATA HUDZIAK BIURO RACHUNKOWE W JORDANOWIE

 

KANCELARIA NOTARIALNA W JORDANOWIE

 

BARBARA I ANTONI KOMPERDA SKLEP „DOMART” W JORDANOWIE

 

 GALERIE ZDJĘĆ Z IMPREZY ZNAJDUJĄ SIĘ PONIŻEJ

 

 - wystawa fotografii "Nasze Góry

  

                - prelekcja "Tatry nieznane"

  

- otwarcie tras spacerowych

  

                - wystawa haftów

  

- prelekcja o zdrowym odżywianiu

  

                - 100 lecie ratusza

 

- koncert jazzowy

 

                - turniej koszykówki ulicznej

 

- wioska historyczna

 

                       - wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej", koncert   chóru

 

- występy zespołów rozrywkowych i pokazy