galeria zdjęć

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze”

            W dniu 26.11.2009 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie zostały zorganizowane Andrzejki dla chętnych uczestników ze wszystkich kół zainteresowań. Na dużej sali zebrała się 40-osobowa grupa. Panie przyniosły ciasto, różnego rodzaju sałatki, pieczyste, roladę schabową, wędlinę, swojskie przetwory, śledziki w różnej formie, ciasteczka i owoce na paterach, nawet upieczony chlebek i swojej roboty nalewki. Degustowaliśmy pyszności zachwycając się ich smakiem.

            Nie wiedzieliśmy, że czeka nas niespodzianka przygotowana przez pracowników MOK. Otóż na zaproszenie dyrekcji, przyjechało 11 dzieci ze Szkoły Podstawowej                w Toporzysku z przedstawieniem sztuki „W Czarnolesie  - obrazki z życia Jana Kochanowskiego”, wybitnego poety literatury staropolskiej. Scenografia i stroje dzieci nawiązywały do epoki z XVI wieku a całe przedstawienie przygotowała pani Ewa Zabielny. Nie były potrzebne suflerki, żeby podpowiadać tekst, gdyż mali aktorzy obdarzeni talentem deklamowali wiersze na pamięć. Rodzice byli dumni ze swoich pociech, które otrzymały długie brawa i słodkie prezenciki.

            Dawniej istotną częścią wieczoru Andrzejkowego stanowiły wróżby matrymonialne, mające charakter zabawowy. Tradycja przetrwała do dziś, ale wśród młodzieży. My natomiast świetnie bawiliśmy się wspólnie śpiewając znane piosenki. Na akordeonie akompaniował nam dyrektor Jan Hanusiak a kilka osób próbowało swoich sił wystukując rytm na tamburinie i grzechotkach. Utworzyliśmy też wielkie koło do znanej piosenki „Mam chusteczkę haftowaną …” i bawiliśmy się wyśmienicie przed nadchodzącym adwentem.

Maria Nowak