galeria zdjęć

JORDANOWSKI  TEATR AMATORSKI DZIAŁAJĄCY PRZY MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W JORDANOWIE

Pomysł powołania teatru amatorskiego przy Miejskim Ośrodku  Kultury w Jordanowie powstał kilka lat temu, ale dopiero wczesną wiosną 2010 rozpoczął swoją działalność od utworzenia dwóch grup: dziecięcej i drugiej w formule wiekowej otwartej, co od początku powstania oznacza praktycznie grupę młodzieżową. Mamy nadzieję, że efekty pracy młodzieży zachęcą także dorosłych mieszkańców naszego miasta do tej ciekawej formy spotkań i wspólnego spędzania czasu tym bardziej, że jak pokazują pierwsze premiery praca ta może dawać wiele radości i satysfakcji. Cykliczne próby z grupami rozpoczęła Pani Anna Gruszowska , pedagog, osoba z dużą praktyką i  doświadczeniem w tego typu działalności. I tak  młodzi aktorzy przez trzy miesiące przygotowywali inscenizację przedstawienia pt. ”Tajemniczy ogród”, była to bajka o czerwonym kapturku w nieco innym ujęciu rozbudowana i wzbogacona w stosunku do oryginału w ciekawej scenografii i z oryginalnymi strojami. Premiera odbyła się 21 czerwca w Przedszkolu w Jordanowie, i w tym dniu daliśmy jeszcze dwa przedstawienia dla maluchów. Młoda publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo i nagrodziła swoich starszych kolegów i koleżanki gromkimi oklaskami na stojąco. Następnego dnia wystawiliśmy naszą sztukę w Szkole Podstawowej w Jordanowie a także w Szkole Podstawowej w Bystrej gdzie  spotkała się z równie gorącym przyjęciem tym bardziej, że znacząca część grupy pochodzi właśnie z tej miejscowości. Występy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania naszym teatrem wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększeniem liczby  kandydatów na aktorów.

            Równolegle z grupą młodszą rozpoczęła próby swojej sztuki grupa starsza, również pod okiem Pani Ani. Z racji objętości i innej natury przedstawienia, próby trwały do końca roku. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się obsada aktorska, opuściła nas także Pani Gruszowska z powodów osobistych i tak musieliśmy sami podjąć rozpoczętą pracę i doprowadzić do wystawienia sztuki. 12 stycznia 2011 roku na scenie w Szkole Podstawowej w Jordanowie odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z Diabłem”, czeskiego dramaturga Jana Drdy w dziewięciu odsłonach w obsadzie :

 

Marcin Kabat   -  Sylwia Ziętara

Kasia             -  Marta Hanusiak

Lucjusz         -  Małgorzata Folwarska

Disperanda   -  Kinga Kolecka

Belzebub      -  Adrian Sroka

Anioł              -  Magdalena Piorun

Scholastyk    -  Marzena Marfiak

Zbój               - Bartek Ryś

Diabeł            - Beata Piorun

Diabeł 2        - Sylwia Szczepaniec

Diabeł 3        -  Patryk Stanaszek

Diabeł 4        -  Marcin Sroka

   

 Jako pierwsi sztukę zobaczyli uczniowie jordanowskiego Gimnazjum. Z początku sceptycznie nastawiona młodzież przekonana, że zgoniono ich na jakieś jasełka zachowywała się dość swobodnie, po rozpoczęciu pierwszego aktu widownia zaczęła powoli milknąć. Co było ( tu ukłon dla gry naszych młodych aktorów) znakiem, że temat sztuki oraz gra aktorska są ciekawe i wciągają na tyle, iż nawet „nadpobudliwa” młodzież jest  w stanie się skupić i w zaciekawieniu oglądać bieg akcji. Przygotowaną sztukę grupa młodych aktorów wystawiła jeszcze dla młodzieży gimnazjalnej z Bystrej i Naprawy, a także dla niemal całej naszej jordanowskiej Szkoły Podstawowej. Nasz Teatr Amatorski wystąpił także na spotkaniu noworocznym dla jordanowskiego koła PZER i Klubu Seniora działającego w MOK-u, w sumie odbyło się do tej pory sześć spektakli, a ostatni występ z tą sztuką dla mieszkańców miasta odbył się  20 lutego 2011r. o godz. 15.30 w Świetlicy Szkoły Podstawowej w Jordanowie.