galeria zdjęć

 

Wieczór z muzyką klasyczną w MOK-u

 Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie kontynuując rozpoczęty przed rokiem cykl „Spotkania z muzyka klasyczną” postanowił zaprosić młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im Fryderyka Chopina w Krakowie. Termin koncertu  wyznaczony na 6 marca nie był przypadkowy ponieważ został on zadedykowany wszystkim paniom z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Specjalnie na tę okazję własnymi siłami dokonaliśmy remontu sali kameralnej i obecnie możemy w niej organizować występy do 100 osób.

Program wieczoru muzycznego obejmował występy trojga młodych artystów, do których niewątpliwie należą uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia.

 

Na początek wiolinistka  Paulina Bujok  z klasy skrzypiec Pana prof. Antoniego Cofalika wykonała trzy  utwory :

Pierwszym z nich była znana pieśń Leonarda Coena – Hallelujah, drugi utwór to Suita orientalna autorstwa Joshue Armandoli natomiast trzeci to Czardasz Vittoria  Montiego

Paulina  jest Absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rabce, obecnie uczy się w Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie. Paulina koncertowała  od najmłodszych lat m.in. w Mszanie Dolnej swoim rodzinnym mieście, w Rabce, Nowym Targu w Krakowie, a także za granicą w krajach Benelux. Brała również udział w ogólnopolskich konkursach skrzypcowych.

Paulinie akompaniowała Joanna Szczerba pianistka ze Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Targu

 

Kolejnym wykonawcą tego wieczoru była Małgorzata Krzyżanowska z klasy fortepianu Pana prof. Wojciecha Cieciory

Małgosia Szkołę Muzyczną I stopnia ukończyła w Krakowie. Obecnie jest dyplomantką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Mimo młodego wieku Małgosia brała udział w wielu koncertach na terenie całego kraju, a  także w wielu konkursach fortepianowych. O jej dużym  talencie mieliśmy okazję przekonać się podczas koncertu poświęconego muzyce Fryderyka Chopina, zorganizowanego w kwietniu ubiegłego roku  kiedy to zagrała w naszym mieście.

Małgosia   zagrała - Tokate per la piano Kloda Debisi

oraz trzy utwory Fryderyka Chopina :

Balladę g-moll, etiudę cis moll oraz etiudę e-moll.

 

Ostatnim wykonawcą był akordeonista Mateusz Dudek. Mateusz pochodzi z Chrzanowa. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach zdał egzamin do krakowskiej Szkoły muzycznej II stopnia i  obecnie jest uczniem w klasie akordeonu u Pana prof. Janusza Patera. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lista osiągnięć muzycznych Mateusza jest długa i sięga 2002 roku. Do najważniejszych  z nich z ostatnich 2 lat należą :

-        Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Chełmie w 2008 - III nagroda i II nagroda w kategorii solo oraz zespołach kameralnych

-        VIII Litewski Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy  w Wilnie w 2009 roku - I nagroda w kategorii solo,

-        XIII Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe w 2009 - II nagroda w kategorii solo,

-        XVI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku  w 2010 roku -  III nagroda w kategorii solo,

-        VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy - Poprad w 2010 roku - IV nagroda w kategorii solo,

-        Festiwal Młodych Instrumentalistów w Krakowie w 2011 roku - II nagroda w kategorii solo,

            Koncertował w Filharmonii  i Akademii Muzycznej Krakowie, a także w  Bieczu we Wrocławiu w Świdrze koło Warszawy oraz  Chrzanowie, no i oczywiście w Jordanowie w dniu dzisiejszym

 

Mateusz wykonał:

- część czwartą z Sonaty  numer 3 Władimira Zołotariewa

- Tarantelę Jewgienija Debrenko

- Sonatę numer 2 Wieczesława Siemionowa

oraz  Sa preference - Jo Privat

Podsumowując to kulturalne wydarzenie można śmiało powiedzieć, że młodzież zaprezentowała bardzo wysoki  poziom technicznego opanowania instrumentów, a także dużą dojrzałość muzyczną. Licznie zebrana publiczność długo nagradzała gromkimi brawami artystów,  dziękując w ten sposób za wspaniały koncert.