galeria zdjęć

 

 

Kulturalny wieczór w Krakowskiej Operze.

 

           Nasz klub aktywnych, który działa w Ośrodku Kultury już trzeci rok, kilka razy w roku organizuje kulturalne wyjazdy do Opery Krakowskiej, krakowskich galerii, teatru czy tez do kina. Wycieczkę do Opery zaplanowaliśmy dużo wcześniej bo już 3 miesiące temu i zarezerwowaliśmy bilety, nauczeni doświadczeniem, że zbyt późna rezerwacja  skazana jest na niepowodzenie, zwłaszcza na atrakcyjne przedstawienia do jakich niewątpliwie należał „Baron Cygański” Johana  Straussa.

           Nasza blisko 40 osobowa grupa o godz. 16.00  ruszyła więc 11 listopada na spotkanie ze sztuką. Do Krakowskiej Opery dotarliśmy z godzinnym zapasem pozwalającym na spokojne zwiedzenie  całej Opery, która w obecnym kształcie jest naprawdę imponująca. Spektakl „Baron Cygański rozpoczął się punktualnie o godz. 18.30.

          Jest to 3 aktowa operetka opowiadająca o młodym dziedzicu Sandorze, który po latach nieobecności powraca do majątku. Cyganka wróży mu bogactwo i rychły ślub. Jego sąsiad, zachłanny prostak Żupan, chce wydać za niego swoją córkę, Arsenę. Sandorowi podoba się dziewczyna, ale ona kocha innego. Toteż stawia przed kandydatem na męża trudny do spełnienia warunek: poślubi go, gdy zdobędzie on tytuł barona. Sandor nie zniechęca się, zamierza starać się o tytuł u cesarza, ale zanim na niego zasłuży, trafia do obozu Cyganów, gdzie spotyka piękną Saffi...  Co się wydarzyło później warto zobaczyć samemu wybierając się na ten operetkowy spektakl.

        W barwnej sztuce  wzięło udział kilkudziesięciu aktorów, chór, balet no i oczywiście Orkiestra Opery Krakowskiej, która tego wieczoru grała naprawdę pięknie, za co wielokrotnie była nagradzana gromkimi brawami. W niektórych momentach na scenie było ponad 50 osób w barwnych pięknych strojach, rozbudzając wyobraźnię widzów.

        Po blisko trzy godzinnym spektaklu poczuliśmy wszyscy dużą satysfakcję, że mogliśmy wziąć udział w tym przedstawieniu i przeżyć tą duchową ucztę. Polecamy gorąco naszym czytelnikom operetkę „Baron Cygański”, która swoim lekkim komediowym charakterem pozwala na te kilka godzin zapomnieć o codziennych troskach.