galeria zdjęć

 

5 kwietnia przy Kościele Parafialnym w Jordanowie po uroczystej Mszy Świętej przy pięknej pogodzie odbył się  Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie. Ten konkursowy przegląd  odbywa się nieprzerwanie już od 19 lat w Niedzielę Palmową.
Palma jest symbolem nadchodzących świąt Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycja procesji palmowych nawiązuje do opisywanego w Ewangeliach uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy: mieszkańcy miasta witali Zbawiciela jadącego na osiołku ścieląc na drodze sukno i potrząsając gałązkami palmowymi. Kościół Katolicki upamiętnia to wydarzenie na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Częścią tej tradycji jest święcenie palm.
Specjalnie powołane przez organizatorów jury w osobach siostry Renaty Pawlak, Pani Jałocha oraz Pana Bogdana Nosidlaka dokonało oceny palm biorąc pod uwagę przede wszystkim to, z czego palma została wykonana gdyż wg tradycji naszego regionu palma musi być upleciona z naturalnych roślin a jej twórcy nie mogą używać żadnych metalowych czy plastikowych stelaży usztywniających konstrukcję. Do zdobień należy stosować bibułę i papier i  liczy się także wkład pracy i wygląd estetyczny, no i oczywiście taka palma musi wytrzymać w pozycji pionowej. Wielkość palmy nie jest jednak czynnikiem najważniejszym ale oczywiście jest brany pod uwagę przy ocenie.
W tym roku do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt palm i każdy z uczestników otrzymał numer, który zaczepiał do palmy i opierał ją o parkan. Jury przechodząc dokonywało oceny każdej palmy przyznając punktację a następnie punkty każdego członka komisji były sumowane i zwyciężała palma , która uzyskała najwyższą ilość punktów.
 Uczestnikom konkursu  wręczono blisko 40 pięknych albumów książkowych za najładniejsze palmy , a wszyscy biorący udział otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodkości. Fundatorem wszystkich nagród był Miejski Ośrodek Kultury w Jordanowie

TEGOROCZNI  ZWYCIĘZCY :
I    miejsce   Justyna Węglarz
II   miejsce   Krzysztof Kochan
III miejsce   Natalia Popielarz
IV  miejsce   Krzysztof Hanusiak
V    miejsce  Filip Bednarz