20 wrzesień 2020

 DSCF5548.JPG

Kiedy wracaliśmy  autokarem z Tatr Słowackich, gdy zdobywaliśmy Siwy Wierch (1805 m n.p.m.) w lipcu 2010 roku, padła propozycja od Ewy Wilk, żebyśmy spotykali się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie cyklicznie w  celu chodzenia na wycieczki po Jordanowszczyźnie. Po zaakcepto-waniu propozycji uczestników, Dyrektor MOK ustalił, że zajęcia będą odbywały się we wtorki o godz. 17.00. Mieliśmy zamiar wykorzystać kijki trekingowe używane w górach. I tak zaczęło się organizowanie w terenie zajęć dla osób, które przejawiają zainteresowania aktywnością ruchową i nie chcą jej zawiesić na kołku. Celem spacerów z kijkami jest poznanie okolicznych zakątków tej ziemi, na której żyjemy oraz dbałość o własną kondycję psychofizyczną.

Chętna grupa umawia się na Nordic Walking, która dzięki „dodatkowej parze nóg” może bezpiecznie maszerować. Przekonaliśmy się, że ten sport amatorski można uprawiać w każdych warunkach terenowych. Ta forma sportu staje się coraz popularniejsza, ponieważ łączy marsz z pracą górnej części tułowia, lepiej pracuje układ krążenia, oddech staje się miarowy i pogłębiony, odciążone są dolne stawy i kręgosłup a także relaksuje się ciało i umysł. Mamy swoje priorytety. Każdy żyje tak jak chce i ma swój pomysł na życie. Ważne, by zrobić pierwszy krok i wyjść z domu.

Na każdym spotkaniu spontanicznie ćwiczymy lub przy bezwietrznym dniu rozpalamy bezpieczne ognisko, na którym pieczemy kiełbaski, chlebek i jabłuszka, gdyż niektórzy mają wyostrzone kubki smakowe. Przejście od 12 do 20 km daje nam energetycznego kopa. Przez ten czas można ze znajomymi przedyskutować wiele tematów, dzięki czemu odczuwa się całkowity relaks i pełny intelektualny odpoczynek. Poddajemy się nastrojom, dzięki odczuwanym wrażeniom widokowym, którymi upajamy się podczas naszych „wypraw kijkowych”. Nie tylko mijani ludzie są nami zainteresowani np. jaki obraliśmy kierunek ale także „dziwiły się” kiedyś pasące się krowy w Bystrej i szczekały na nas psy na ul. Przemysłowej, wystraszone stukaniem o asfalt około trzydziestu kijków.

     16 sierpnia 2011r. podczas obchodzonych Dni Ziemi Jordanowskiej po załatwieniu przez pracowników Ośrodka Kultury wielu formalności, dokonaliśmy wspólnie otwarcia pierwszego oznakowanego szlaku spacerowego po Ziemi Jordanowskiej zakończonego  ogniskiem, który rozpoczyna się przy naszym MOK-u,  i prowadzi ulicą Mickiewicza na Międzywody , następnie na Górę Groń w Toporzysku skąd schodzimy na Harcerską Polanę,  a stąd  przez ławę drogą obok cmentarza do Rynku w Jordanowie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do cotygodniowych wspólnych spacerów od maja do października.