20 wrzesień 2020

W człowieku już coś takiego jest, co każe mu wejść tam, gdzie tylko się da, albo chociaż spróbować czy nie da się wejść tam gdzie inni myślą, że jest to niemożliwe.  Może to sprawiać radość, a  jeżeli dołożysz do tego przyjemność z okupionego wysiłkiem ruchu, możliwość przełamywania własnych słabości i satysfakcję z osiągniętego celu to otrzymasz odpowiedź, dlaczego warto się wspinać.

Grupa Wspinaczki Skałkowej działa przy jordanowskim MOK-u od ponad 6 lat. Początki naszego wspinana były trudne ze względu na znaczną odległość od hal wspinaczkowych ( najbliższa w Krakowie) oraz nieznajomość sztuki wspinaczkowej, a tym samym kosztami związanymi z zakupem sprzętu i  wynajmowaniem instruktorów, które w całości były pokrywane przez członków grupy.

Po osiągnięciu odpowiedniej wiedzy z zakresu wspinaczki zaczęliśmy sami organizować nasze wyprawy w skały przykrakowskiej Jury oraz Przełomu Białki. Wyjazdy  wspinaczkowe odbywają się regularnie  w każdą sobotę lub niedzielę,  a   przez okres kilkunastu lat przez naszą grupę przewinęło się kilkadziesiąt osób z których część złapało tzw. „bakcyla” i cały czas uprawia ten niezwykle pasjonujący, a zarazem wymagający sport. Na uwagę zasługuje fakt, że część  grupy stanowią panie i trzeba przyznać, że radzą sobie znakomicie :)

Wspinaczka może w przyszłości pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy na wysokościach lub po prostu być sportem poprawiającym naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Jest to sport do uprawiania którego każdy wiek jest odpowiedni i można go polubić, a z czasem stanie się pasją życia.

W razie złej pogody, a także w okresie jesiennym i zimowym cotygodniowe treningi odbywają się na sztucznej ściance w hali sportowej Polskiego Związku Alpinizmu Avatar lub  w Krakowie, a latem jeździmy w skały do Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz na Przełom Białki.

Od lipca 2012 roku na bazie naszej grupy powstała nowa forma Wspinaczki wysokogórskiej, a pierwsza wspinaczkowa wyprawa odbyła się 8.07.2012r. na ścianę zachodnią Kościelca. Droga którą wybralismy nosi nazwę Lobby instruktorskie o trudności VI 2. Od 2013r. jeżdzimy kilkunasto osobową  grupą  we włoskie Dolomity i tam wspinamy się na ferratach oraz linowo. W lipcu 2015 roku zdobyliśmy najwyzszy szczyt Austrii Gross Glockner drogą wspinaczkową. Opis ze wspinaczek znajduje się w zakładce Wspinaczka wysokogórska.

Do naszej grupy można dołączyć w każdej chwili a gwarantujemy niezapomniane wrażenia i dużo adrenaliny!!!!


Wspinaczka dostarcza różnorakich i intensywnych przeżyć:

  • wspinaczka jako kontakt z naturą i sposób na odwiedzenie wielu pięknych miejsc
  • wspinaczka jako sposób na poznanie ciekawych osób i na zawarcie wielu trwałych przyjaźni
  • wspinaczka jako sport, który pozwoli zachować dobrą kondycję fizyczną i szczupłą sylwetkę
  • wspinaczka rozumiana w kategoriach wyczynu sportowego
  • wspinaczka jako rzemiosło pozwalające na pokonanie wielkich ścian górskich
  • wspinaczka jako sposób na znalezienie w przyszłości ciekawej i dobrze płatnej pracy na wysokościach