Pomysł powołania teatru amatorskiego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie istniał od zawsze, ale dopiero wczesną wiosną 2010 rozpoczął swoją działalność od utworzenia dwóch grup: dziecięcej i drugiej w formule wiekowej otwartej, co początkowo oznaczało grupę młodzieżową ale z czasem dołączyli także dorosli mieszkańcy naszego miasta.do tej ciekawej formy spotkań i wspólnego spędzania czasu tym bardziej, że jak pokazują pierwsze premiery praca ta może dawać wiele radości i satysfakcji. Cykliczne próby z grupami rozpoczęła Pani Anna Gruszowska, pedagog, osoba z dużą praktyką i doświadczeniem w tego typu działalności. I tak młodzi aktorzy przez trzy miesiące przygotowywali inscenizację przedstawienia pt. ”Tajemniczy ogród”, była to bajka o czerwonym kapturku w nieco innym ujęciu rozbudowana i wzbogacona w stosunku do oryginału w ciekawej scenografii i z oryginalnymi strojami. Premiera odbyła się 21 czerwca w Przedszkolu w Jordanowie, i w tym dniu daliśmy jeszcze dwa przedstawienia dla maluchów. Młoda publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo i nagrodziła swoich starszych kolegów i koleżanki gromkimi oklaskami na stojąco. Następnego dnia wystawiliśmy naszą sztukę w Szkole Podstawowej w Jordanowie, a także w Szkole Podstawowej w Bystrej, gdzie spotkała się z równie gorącym przyjęciem tym bardziej, że znacząca część grupy pochodzi właśnie z tej miejscowości. Występy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania naszym teatrem wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększeniem liczby kandydatów na aktorów.
Równolegle z grupą młodszą rozpoczęła próby swojej sztuki grupa starsza, również pod okiem Pani Ani. Z racji objętości i innej natury przedstawienia, próby trwały przez pół roku. W tym czasie kilkukrotnie zmieniała się obsada aktorska, opuściła nas także Pani Gruszowska z powodów osobistych i tak musieliśmy sami podjąć rozpoczętą pracę i doprowadzić do wystawienia sztuki. 12 stycznia 2011 roku na scenie w Szkole Podstawowej w Jordanowie odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z Diabłem”, czeskiego dramaturga Jana Drdy w dziewięciu odsłonach w obsadzie:
- Marcin Kabat - Sylwia Ziętara
- Kasia - Marta Hanusiak
- Lucjusz - Małgorzata Folwarska
- Disperanda - Kinga Kolecka
- Belzebub - Adrian Sroka
- Anioł - Magdalena Piorun
- Scholastyk - Marzena Marfiak
- Zbój - Bartek Ryś
- Diabeł - Beata Piorun
- Diabeł 2 - Sylwia Szczepaniec
- Diabeł 3 - Patryk Stanaszek
- Diabeł 4 - Marcin Sroka
Jako pierwsi sztukę zobaczyli uczniowie Jordanowskiego Gimnazjum. Z początku sceptycznie nastawiona młodzież przekonana, że zgoniono ich na jakieś jasełka zachowywała się dość swobodnie, po rozpoczęciu pierwszego aktu widownia zaczęła powoli milknąć. Co było ( tu ukłon dla gry naszych młodych aktorów) znakiem, że temat sztuki oraz gra aktorska są ciekawe i wciągają na tyle, iż nawet „nadpobudliwa” młodzież była w stanie się skupić i w zaciekawieniu oglądać bieg akcji. Przygotowaną sztukę grupa młodych aktorów wystawiła jeszcze dla młodzieży gimnazjalnej z Bystrej i Naprawy, a także dla niemal całej naszej Jordanowskiej Szkoły Podstawowej. Nasz Teatr Amatorski wystąpił także na spotkaniu noworocznym dla jordanowskiego koła PZEiR i Klubu Seniora działającego w MOK-u, w sumie odbyło się siedem spektakli.
Pracowaliśmy również nad sztukami : Za ósmą górą", " Zapomniany diabeł", "Szostry" "Betlejem Polskie" oraz wiele krótkich form scenicznych wystawianych okazjonalnie np. z okazji święta 11 listopada, 3 maja, opłatka, zaduszek, andrzejek i jasełek itd. Grupa bierze również udział w innych formach spotkań np. literackich, poetyckich i historycznych.
5 marca 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się próby Jordanowskiego Teatru Amatorskiego i obsadzenie ról do sztuki Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje". Grupę młodzieżową do 2019 roku prowadził młody aktor scen krakowskich Pan Błażej Wyka.
Nasze teatralne koło ma swoją nazwę zaczerpniętą z tytułu wiersza polskiego poety- Kazimierza Przerwy Tetmajera "Eviva l'arte", co znaczy "Niech żyje sztuka!". Zdanie to, krótkie a treściwe, dodaje nam ciągłej motywacji do dalszej pracy i wiarę, że nasze teatralne spotkania mają sens, bo jak pisał Tetmajer: "I chociaż życie nasze nic nie warte: Evviva l'arte".
W ramach przyswajania naszym milusińskim teatru od najmłodszych lat organizujemy również zajęcia teatralne dla dzieci w grupie „Młodziaki” . Zajęcia te tworzą niezapomnianą przygodę dla prowadzącego i dzieci, ponieważ teatr tworzą nie tylko scena i ustawione na niej dekoracje, aktorzy, publiczność i kurtyna. Teatr to praca wspólna nad scenariuszem, słowem, gestem, ruchem, nad kontaktem z partnerami, nad umiejętnością pracy z całym zespołem. Zabawa w teatr pobudza aktywność, rozwija nowe doświadczenia i zainteresowania, uczy otaczającego świata i integruje dziecko z grupą. Zajęcia teatralne są doskonałą szansą dla dzieci nieśmiałych. Dzieci lubią pokazywać się i chociaż trochę onieśmiela je trema, to ile radości sprawia możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed widownią.
Przez cały 2017 rok z grupą dziecięcą pracowała z Marta Hanusiak a efekty można było zobaczyć na 5 spektaklach wystawionych dla jordanowskich przedszkoli i Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców.
W 2018 roku Pani Małgorzata Kwaśny pracowała z grupą dziecięcą wprowadzając na zajęcia nową forme teatralną w postaci lalek kukiełkowych przygotowanych przez dzieci. Pierwszym spektaklem lalkowym była „Złota Rybka” , a dzieci wystąpiły w 4 spektaklach dla jordanowskich przedszkoli, Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców występujących dzieci.
Grupa młodzieżowa i dorosłych w tym samym czasie pracowała z Panem Błażejem Wyką, a efektem ich pracy było wystawienie 5 spektakli dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i przedszkoli sztuki „Kopciuszek”.
Obecnie połączone grupy przygotowały trzy aktowe "Jasełka góralskie", które wystawiliśmy kulkukrotnie 6 stycznia.
W ramach promowania teatru i zachęcania dzieci i młodzieży do uczęszczania na zajęcia, organizujemy wyjazdy na przedstawienia teatralne i do kina, a także organizujemy przedstawienia teatralne różnycvh grup teatralnych w naszej Sali Widowiskowej.